Pozor na výkupy zlata a stříbra!

Stane se, že podědíte drahé kovy po rodičích, prarodičích, nebo máte rezervu ve slitcích či mincích nebo z jakéhokoliv jiného důvodu chcete tyto drahé kovy zpěněžnit. V tu chvíli se můžete lehce stát obětí podvodných překupníků.

Nezávazně na sobě jsme s kamarádem ze střední otestovali jak to chodí ve výkupnách „renomovaných“ kamenných obchodů či firem, ale také letákových pozvání.

Jelikož sám klientům zprostředkuji prodej slitků, ať už zlatých či stříbrných, od prověřené firmy z tradicí a varuji je, aby je následně neprodávali v kamenných obchodech, kde je vykoupí pod cenou, tak jsem si šel zahrát roli klienta a vyzkoušet si, co dopravdy znamená to „ pod cenou“. Víte mnoho lidí si myslí, že o financích ví vše z novin, tisku, televize a atd… Jak už jsem psal v jiných článcích, tak pravda je jinde, nebudu to tedy rozmazávat.

Šel jsem vyzkoušet vyhlášený výkup v samotném centru Brna. Nakráčel jsem si to tam jako neználek s 31,1 gramovým slitkem stříbra. Byla to prodejna drahých šperků. Paní se na mne podívala a odvětila, že to vidí poprvé a že musí zavolat do Safiny, kde ji řeknou aktuální cenu. Tím mne potěšila, jelikož Safina je jedna ze společností, jedna z mála společností, kde výkup doporučuji. Řekla mi, že mi zavolá zítra až bude vedět cenu. Říkal jsem si, co chce zkoumat? Cenu jedné unce stříbra najde kdekoliv na internetu třeba na kurzy.cz , ale byla milá a ochotná, tak jsem ji v tom nechal. Po několika hodinách mi volá, že cena slitku je 300 Kč, což mi vyrazilo dech a povědomě jsem se pousmál. Internetová výkupní cena byla totiž 795 Kč. Nevadí, slitek jsem si vyzvedl a odcházel jsem s informací, že normálně Vám to vykoupí cca 1/3 cenu. No hnus!

Po pár dnech jsem se bavil s kamarádem a ten podobný pokus udělal důkladněji a s více prvky, nebylo to investiční zlato, ale klasický náramek, přívešek a řetízek. Byl v Safině, kde byl s nabídkou spokojen, průměrná nabídka, kterou víceméně očekával.  Dorazil také na letákovou pozvánku do vyhlášeného hotelu Grand, kde se jej dva „šikovní“ chlápci, mimo jiné s licencí od českého puncovní úřadu, snažili dostat do situace, kdy zpochybňovali pravost jeho zlatého řetízku, kde mu předtím bylo za něj nabídnuto cca 12 000 Kč. A následně chtěli cenu srazit skoro na polovic. Hezké, že? Jak k tomu přijde důvěryhodný člověk, který sám nemá možnost předtím zvážit daný kov a ověřit si jeho ryzost. Prostě sprosté. A tyto výkupy se běžně provádějí na vesnicích, kde jsou kolikrát i někdy svolávány rozhlasem. Není divu, že tito obchodníci šedého trhu mají nemalé zisky, když reálná cena je někde daleko jinde.

Doporučuji tedy vždy prodávat investiční zlato a stříbro obchodníkům, od kterých jste jej nakoupili, jelikož tomu většinou také nejvíc rozumí a logicky Vám to vykoupí za nejvyšší cenu, protože také díky tomu mají nemalé obraty v odběru zlata. Nezkoušejte vydělat pár drobných na ceně, kterou srovnáte dle aktuálních kurzů na internetu, jelikož se můžete stát obětí manipulativních technik překupníků.

Přeji pěkný den a mnoho pozitivních obchodů s komoditami

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

18 − 6 =

Scroll to Top