Postřehy z konference Colors of Finance

Postřehy z konference Colors of Finance

Ve středu 29.3.2017 se konala konference profesionálních nezávislých konzultantů Colors of Finance, kam jsem se jel dozvědět informace ohledně budoucnosti finančního trhu v ČR.
Hlavními tématy byly pojištění, hypotéční úvěry a investice. Které se vždy probíraly formou debaty se zástupci konkrétních institucí a otázky pokládal vždy specialista z daného oboru. Takže to nebyla žádná prezentace společností v čem jsou nejlepší, ale odpovědi na konkrétní dotazy, které nás jako konzultanty a hlavně jako klienty zajímají. Tudíž se při některých otázkách manažeři finančních institucí doslova zapotili. Což se mi libílo, že se člověk opravdu dozvěděl to, co potřeboval. Jak sami víte ve financích to není úplně běžné.

Ale k věci. První diskuse byla o trendech pojištění.
Většina pojišťoven přistupuje k digitalizaci a online nebo elektronickému sjednávání. Já jako zástupce staré školy s tím nejsem úplně ztotožněn , protože papír snese vše a po x letech vím, že ne všechny kalkulačky a formuláře jsou naprogramovány bezchybně, ale je to vývoj. A ušetří se na všech stranách čas, peníze a je to ekologičtější, takže proč ne. Ale bude samozřejmě x měsíců až let trvat než se to vychytá. A radši nebudu zmiňovat konkrétní případy z praxe, kdy klient zjistí po x měsících, že není pojištěn, protože se to elektronicky nepropsalo. Takže tak. Je to vývoj. Tečka.

Počet dokázaných, podotýkám dokázaných pojistných podvodů je ve výši cca 1 218 000 000 Kč a odhadem je to pouze 30% celkových pojistných podvodů.
Víte co, je na tom nejvíce úsměvné, že 80% procent z nich pomáhají klientům uskutečnit finanční poradci. A prý pořád Ti stejní. V pojišťovnách sice vznikají blacklisty na konkrétní poradce, kteří tam už nikdy neuzavřou jedinou smlouvu, ale víte jak to je. Napíše se to na někoho jiného. Takže víte potom komu můžeme poděkovat, že pojišťovny zdražují?

Něco pozitivního nakonec. Odhad kam se bude směřovat pojistný trh v životním pojištění.
Po ústupu investičního životního pojištění a současném trendu rizikového životního pojištění se odhaduje, že díky stárnutí populace se stane trendem pojištění zabezpečení služeb na stáří, což mi přijde jako dobrý produkt, pokud se dobře vymyslí, jelikož v současné době ne všichni mají peníze nebo vůli si odkládat pár tisíc na důchod, protože víte, co dostaneme za 30 let od státu…

Další téma byla budoucnost úvěrů po změně zákona.

V současné době řekl bych nejdůležitější téma. Důležitá informace pro Vás jako klienty je ta, že banky přiznaly, že bude sledování kvality produkce a zvýhodněný přístup pro vybrané poradce.
Takže pokud Vašík z horní dolní začne dělat u pana nadpozemského ředitele, tak určitě bude mít ty nejlepší podmínky pro klienta, že?
Bude větší sledování konkrétních poradců, kteří často klientům mění úvěry z banky do banky. Ano někdy to klientovi pomůže, ale častěji to pomůže poradci v provizi, takže opět to poradce bude dělat jen v tu chvíli, kdy se to klientovi vyplatí, protože časem bude on i klient dostávat horší podmínky a naopak banky budou o to více bojovat, aby si klienta udrželi.

Důležitá informace je, že po pěti letech můžete doplatit hypotéku s minimálními sankcemi i když máte fixaci na deset let. Je to dáno zákonem. Velice pozitivní zpráva.

Pak přišly otázky u kterých se pánové z bank hodně zapotili. Ohledně doporučení ČNB a vývoje úrokových sazeb. Tohle je trochu více politikaření a ne fakta, takže tuhle část omáčky vynechám a můžeme si o tom pofilozofovat u kávy, kdo by měl zájem. Ale to podstatné je.
Sazby u hypotéčních úvěrů (LTV do 80%) by měli růst na 2,5% (já radši říkám 3% ) a u vyššího LTV si vždy přidejte +1 %. A to čím se můžeme pyšnit i nadále máme pořád jeden z nejstabilnějších bankovních systému na světě. Kam se hrabou pánové z USA – pro znalce doporučuji film The Big Short o hypotéční krizi. Protože jak jsem přijel domů, tak jsem se na něj musel znovu podívat, abych si v hlavě dal pár věcí dohromady.

Můj čistě osobní názor a prognóza. Po pěti letech, kdy skončí lidem fixace z minulého roku, kdy sazby byly absurdně nízké, tak jedna desetina lidí nebude mít na to, aby splácela hypotéku.
Protože tady jsou zmíněné důvody: hypotéku si brali na doraz bez vlastních prostředků, přijdou o místo nebo se jim sníží plat, rozvedou se, mají špatného poradce a tím pádem netvoří rezervy, nájemce způsobí vyšší škody než předpokládali a další… A díky tomu, že se zvedne úrok, tak se také zvedne výše splátky. Což může být v průměru až o cca 1/4  a lidem to může značně ztížit splácení viz předchozí důvody.

Moje vlastní doporučení pro Brno, jelikož řeším stejnou situaci. Počkat pět let , protože do té doby se navíc k tomu schválí nový územní plán. Což bude znamenat to, že se začne stavět a tím pádem zlevní starší byty a navíc k tomu přispěje i předchozí důvod. Potom člověk bude moci koupit stejnou nemovitost za nižší cenu a za těch pět let bude mít možnost něco naspořit. Můj osobní názor.

Třetím tématem byly podílové fondy vs penzijní fondy.
Tady to zkrátím. Jen a pouze jsem se utvrdil v tom, že budoucnost jsou hlavně podílové fondy.
Když Vám sami lidé, co pracují ve společnostech, kde prodávají penzijní fondy řeknou, že sami si do nich peníze neposílají, tak co chcete více slyšet? : )
Vždycky jsem byl ten, který neměl rád produkty, ve kterých je až moc zapojen stát a které nemůžete vybrat do 14 dní. Jsem v tomle striktní. Ano penzijko jako doplněk na pár stovek, nebo když Vám tam dává peníze zaměstnavatel zadarmo, ale jinak ne.
Nikdy bych sám nedával hodně peněz do něčeho, z čeho nemůžu vybrat peníze do 60 let.
Bohužel my češi jsme konzervativní a bohudík ta doba ještě přijde, kdy to většině lidí postupně dojde.

A jako třešnička na dortu byl Marián Jelínek, ale to by bylo spíše na moji stránku o osobním rozvoji.
Z pohledu financí se ztotožňuji s jeho názorem, že lidé jsou rozmazlení z blahobytu a tím pádem jsou nešťastní a aby byli šťastní, tak o to více utrácejí za věci (blbosti), které nepotřebují. Souhlas. Taky jsem byl takový. : )

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

five × five =

Scroll to Top